Nepilna vai pilna kadra matricas kamera? Kā lai izvēlas piemērotāko? 2015. okt

Nikon ražo optiku jau no tālā 1917.gada, un pirmā Nikon kamera tika radīta 1948.gadā. Gadu gaitā veiktie tehnoloģiskie uzlabojumi un inovāciju izmantošana ražošanā ļāvusi Nikon kļūt par numur 1 kameru ražotāju pasaulē. Jāsaka, ka kameru klāsts ir pietiekoši plašs un iesācējam fotogrāfijā var būt mulsinošs, tāpēc mēs sīkāk apskatīsim galvenos terminus, kā arī palīdzēsim veikt īstās kameras izvēli vieglāku.


DSLR spoguļkameras ražo galvenokārt ar divu dažādu veidu matricām. Pilna kadra matrica apzīmē to, ka kameras matricas izmērs atbilst 35mm filmiņu kameras diagonālei (36x25mm). Nikon pilna kadra matricas kameras ir apzīmētas ar saīsinājumu FX.

Šīs kameras pamatā paredzētas profesionāliem fotogrāfiem un fotogrāfiem ar padziļinātām zināšanām, kas nevēlas pieļaut jebkādus kompromisus attiecībā uz attēla kvalitāti. Kameras, kas ietilpst šajā kategorijā, ir: D4s, Df, D810, D810A, D750 un D610.

Matrica, kas ievietota nepilna kadra matricas kamerā, ir uz pusi mazāka. Nikon nepilna kadra matricas apgriešanas koeficients ir 1,5. Dažas Nikon kameras ar nepilna kadra matricu: D3300, D5500 un D7200.

Šo matricu kamerām ir īpaši radīti objektīvi, un tie ir atzīmēti ar saīsinājumu DX. Šie objektīvi ir kompaktāki, vieglāki un ar ievērojamu fotogrāfiju kvalitāti. Būtiskākā atšķirība no FX objektīviem ir tā, ka DX objektīvā gaismas aplis, kas tiek radīts uz kameras matricas virsmas, ir mazāks un atbilst nepilna kadra matricas izmēram. Bieži dzirdēts ir pārpratums, ka DX formāta objektīvus nevar savietot ar pilna kadra matricas kamerām, gluži pretēji. Pilna kadra matricas kamera atpazīs šo objektīvu, un, lai matricas stūrus neatstātu bez attēla, kamera automātiski veiks apgriešanu uz izmēriem, kas atbildīs DX kameras matricai. Lai vai kā – izmantojot pilna kadra matricas kameru ar DX objektīvu, sakarā ar apgriešanu fotogrāfijā samazināsies fiksēto punktu skaits, tāpēc DX objektīvi netiek ieteikti kā labākā izvēle FX kamerām.

Nepilna kadra matricas kameru īpašnieki varētu apsvērt iegādāties objektīvu, kas paredzēts pilna kadra matricas kamerai. Tas ir apsvēršanas vērts tā iemesla dēļ, ka, ja nākotnē izvēlēsieties iegādāties pilna kadra matricas kameru, Jums nebūs jāpērk jauni objektīvi.

Citas atšķirības starp abu formātu matricu kamerām var noteikt tikai niansēs, un nepieredzējis lietotājs var nebūt spējīgs pateikt atšķirības, ko uzņēmušas dažādu matricu formātu kameras. Galvenā pilna kadra matricas priekšrocība ir tās izmērs, nevis pikseļu skaits. Lielākā virsmā iespējams ievietot vairāk foto jutīgus elementus, tāpat ir iespējams iegūt attēlu, kurā būs mazāk trokšņu un objektīva potenciāls tiks izmantots pilnīgāk. Lai iegūtu augstāku kvalitāti, būs jāšķiras no lielākiem līdzekļiem, jo pilna kadra matricas kameras un tāpat objektīvi ir dārgāki nekā DX formātam.

DX formāta kameru matricas kļuvušas tik spēcīgas, ja runājam par attēlu tehnisko kvalitāti – tā spēj sacensties ar pilna kadra matricas kamerām. Tomēr ir jāzina viena būtiska atšķirība, kas attiecas uz dažādu kameru formātu un objektīvu lietošanu. Atšķirības fokusa garumā un skatu meklētāja leņķī rodas dažādo matricu izmēru dēļ.

Katrs fokusa garums atbilst konkrētam skatu meklētāja leņķim, piemēram, ierasta 50mm objektīva fokusa garumam atbilst 46 grādi skatu meklētājā. Šo leņķi fotogrāfijā var labi redzēt vienīgi, ja objektīvs tiek lietots kopā ar pilna kadra matricas (FX) formāta kameru. Ja Jums ir nepilna kadra matricas (DX) formāta kamera, skata leņķis būs mazāks, rezultējoši mazāka izmēra matricai. Kā piemēru var minēt – 50mm objektīva skatu leņķi aprēķina atbilstoši fokusa garumam, kam piemēro koeficientu 1,5. Rezultātā 50 * 1, 5 = 75mm, kas nepilna kadra matricas gadījumā sniedz 31 grādu skata leņķi.

Gan DX, gan FX objektīviem uz tuvinājuma gredzena minēts fokusa garums ar domu, ja kamerai būtu pilna kadra matrica. Nepilna kadra matricas kameras īpašniekiem tas jāreizina ar koeficientu 1,5, lai izrēķinātu attēla leņķi un jāņem vērā, ka platleņķa objektīvs šī apstākļa dēļ zaudē savu plato leņķi. Iegādājoties teleskopiskus objektīvus, nepilna kadra matricas kameras īpašnieki var būt priecīgi, jo teleskopiska objektīva skata leņķis tagad ar faktoru 1,5 reizes atbildīs fokusa garumam!

Ceru, ka esat guvuši ieskatu par FX un DX kamerām un objektīviem. Kā redzat, katrai no izvēlēm ir savas būtiskas priekšrocības.


Iesūtīja: iamphotographer.eu

to top