PRAKTISKAIS TESTS – OBJEKTĪVS NIKKOR 200-500MM F/5,6E ED 2015. sep

Pateicoties efektīvai loģistikai un savam labam draugam, dažas dienas pēc ierašanās Arktikā man palaimējās saņemt jauno Nikkor 200-500mm f/5,6 objektīvu. Jau nākamajā rītā, 14.septembrī, es kāpu uz kuģa klāja, lai dotos 10 dienu fotogrāfijas ekspedīcijā apkārt Svalbāras arhipelāgam. Kā jau neskaitāmas reizes iepriekš braucienu mūsu ceļojumu kompānijai WildPhoto Travel uz šo mūsu planētas maģisko galamērķi es organizēju daudziem fotogrāfiem no visas pasaules.


Es patiesi gaidīju brīdi, kad varēšu personīgi izmēģināt jauno objektīvu šajos apstākļos, turklāt man bija lielas cerības. Saprotu, ka šis 200-500mm objektīvs nevar sacensties ar manu iecienītāko gara fokusa attāluma objektīvu 400mm f/2,8 vai citiem augstā gala Nikon objektīviem, tomēr gaidīju, ka tas darbosies vienlīdz labi konkurentu ražojumiem ar identisku tālummaiņas diapazonu.

Visu 200-500mm objektīva testu veicu, turot rokās Nikon D4s kameru.

Specifikācija
Atsaucoties uz oficiālo Nikonmājaslapu, AF-S NIKKOR 200-500mm f/5.6E ED VR ir 2,5x īpaši lielas tālummaiņas telefoto objektīvs, kas atbalsta fokusa attālumu diapazonā 200-500mm ar maksimālo apertūru f/5,6. ED stikla elementu izmantošana, nodrošina augstāko optisko kvalitāti, ar kuru hromatiskās aberācijas tiek apspiestas.

Bez tam objektīvs aprīkots ar vibrācijas samazināšanas (VR) funkciju, kas nodrošina augstākā līmeņa kameras trīcēšanas kompensāciju, kas pieejama Nikkor objektīviem - ar ekvivalentu līdz pat 4,5 pozīcijām uzlabotu slēdža ātrumu.

Tad kā šis objektīvs sevi ir apliecinājis dzīvē?

PIRMAIS IESPAIDS
Pirmām kārtām mani pārsteidza objektīva izmērs. Pašsaprotams, kā 5,6 apertūras objektīvs tas ir diezgan kompakts un viegls svarā (2,09 kg), tomēr taustē tas liekas ļoti stingrs un kvalitatīvi veidots. Parasti mani uztrauc tālummaiņas objektīvi, jo tiem ir tendence pievilkt netīrumus un mitrumu, tomēr ar šo objektīvu es to nepieredzēju, kaut strādāju mitros laikapstākļos un temperatūrās ap 0 grādiem, kāds ierasti veido pamatīgu kondensāciju. Jau iepriekš mani pārsteidzis Nikkor 28-300mm f/3,5-5,6 objektīvs, un kā tas spēja izturēt Kalahari smiltis un Bolīvijas lietus mežu mitrumu. Šis 200-500mm objektīvs izskatās veidots pēc tāda paša principa.

Objektīvs vislielākajā 500mm tuvinājumā tuvāk priekšpusei liekas smags, pat fotografējot ar Nikon D4s korpusu. Tomēr kopējais objektīva svars ļauj ar to viegli apieties, un objektīva tuvinājuma diapazons bija ļoti parocīgs situācijām, ar kurām es saskāros. Fotografējot no kustībā esoša kuģa vai Zodiac gumijas laivas, man bija ļoti ērti pielāgot kadrējumu bez vajadzības pārvietoties uz kuģa klāja. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad objekts maina savu uzvedību un saskarsmes brīžos ir iespējams iegūt plašāku skatu un iekļaut kadrā ainavu.

OPTISKĀ KVALITĀTE
Pašsaprotams, ka objektīva optiskā kvalitāte ir ļoti svarīga, un tas bija pirmais aspekts, ko vēlējos pārbaudīt. Ja objektīvs nebūtu attaisnojos manas cerības, visticamākais, es nebūtu to vairs tik daudz ceļojuma laikā izmantojis, jo man ļoti nepatīk palaist garām izcilus mirkļus sliktas optikas dēļ. Biju ļoti priecīgs par attēla ārkārtīgo asumu visā tālummaiņas diapazonā, patiesībā nepamanīju atšķirības asumā jebkurā diapazona punktā. Nākamo 10 dienu laikā man izdevās uzņemt aptuveni 2000 kadru, iemūžinot polārlāci, valzirgu, Arktikas putnus, aisbergus un ainavas. Vairumā situāciju man nebija otras domas, vai izmantot 200-500mm objektīvu kā galveno savā ceļojumā.

Tāpat biju ļoti priecīgs par objektīva sniegumu visā tālummaiņas diapazonā. Daudziem objektīviem rodas grūtības galējos punktos, tomēr es nemanīju atšķirības, fotografējot 200mm vai 500mm fokusā attālumā.

Vienīgā situācija, kad nomainīju objektīvu uz savu iemīļoto 400mm f/2,8, bija, kad fotografēju no aizmugures apgaismotus objektus vai zemā apgaismojumā, kad f/2,8 apertūra bija ļoti noderīga. No aizmugures apgaismotu objektu gadījumā objektīvs vairums situācijās darbojās labi, tomēr, fotografējot lielu ledus daudzumu un atspulgus, es manīju atblāzmas, ko parasti ar saviem augstākās klases objektīviem ar nano-pārklājumu nemanu.

Tomēr ir vērts pieminēt, ka 200-500mm objektīvs ar griezīgo gaismu spēj tikt galā ļoti labi, un es nemanīju vai manīju ļoti maz hromatisko aberāciju. Tas, ņemot vērā objektīva cenu un uzbūvi, ir ļoti iespaidīgi.

FOKUSĒŠANĀS
Šis 200-500mm objektīvs ar 5,6 apertūru nav tipisks aktīvas kustības fotogrāfijai, tomēr vairumam manu vajadzību šajā ceļojumā tas noderēja itin labi. Pārsvarā, fotografējot savvaļas dabu, izmantoju apertūru no 5,6 līdz 8, un ar mūsdienu kameru ISO spējām, fotografēt ātru kustību ar 5,6 apertūras objektīvu man nav nekādu problēmu.

Pamanīju tendenci objektīvam darboties lēnāk nepietiekamā apgaismojumā, un man radās grūtības izsekot putniem pēc saulrieta, īpaši kad tie lidoja virs okeāna. Jebkuram objektīvam šādā situācijā rastos grūtības, tomēr pēc pieredzes ar savu 400mm f/2,8 un citiem augstākās klases objektīviem varu teikt, ka tas ir iespējams. Visām aktīvas kustības fotogrāfijām tika lietots grupas autofokusa režīms. Rezumējot – ierastās gaismas situācijās objektīvs sevi pierādīja ļoti labi, un man izdevās iemūžināt dažus attēlus, kurus es no šāda tālummaiņas objektīva nekādi negaidīju.

Ceļojuma laikā fotografēju daudz no aizmugures apgaismotus objektus un biju pārsteigts par fokusēšanos šajās situācijās. Grupas autofokusa režīms bez pūlēm sekoja objektam, un attēla asums pārsniedza manas cerības.

Iespaidīgs bija arī vibrāciju samazināšanas (VR) sistēmas sniegums, un tā kā visus attēlus uzņēmu, kameru turot rokās vai uz Zodiac laivas malas, tad centos pārbaudīt sistēmas maksimālās spējas. Pat, laivai esot kustībā, man izdevās uzņemt asus attēlus ar 500mm tālummaiņu un tikai 1/200 sekundes aizvara ātrumu. Tas ir ļoti iespaidīgi!

Vibrāciju samazināšanas sistēmu lielāko daļu laika atstāju ieslēgtu, izņemot kad veidoju panorāmas attēlus ar aizturi 1/40 sekundes vai ilgāk. Man neizdevās secināt par vibrāciju samazināšanas sistēmas darbību panorāmēšanas laikā, bet aktīvā kustībā ar šādu un ilgāku aizturi es pieredzēju rēgu veidošanos. To var novērot arī augstākās klases objektīviem.

SECINĀJUMI – LABAIS UN SLIKTAIS
Secinājumā varu teikt, ka es būtu ļoti laimīgs, ja varētu šo objektīvu nest līdzi fotosomā. Uzskatu to par piemērotu dažādām situācijām. Fotografējot no fiksētām pozīcijām, kā safari mašīnā vai no slēptuves, tuvināšana darbojas perfekti. Tāpat tālummaiņas diapazons 200-500mm šim objektīvam ir ļoti pietiekošs. Patiesībā šo objektīvu biju lūdzis saņemt jau no brīža, kad Canon izlaida 200-400mm ar iebūvētu 1,4x paplašinātāju. Tobrīd nesapratu, kāpēc Canon vienkārši neizveidoja 200-500mm objektīvu ar 5,6 apertūru, tagad liekas, ka Nikon ir sadzirdējuši manas domas un izveidojuši izcilu tālummaiņas objektīvu par lielisku cenu!

Plusi:
Viegls svarā, izturīga konstrukcija, parocīgs tālummaiņas diapazons, izcili ass, precīza fokusēšanās, iespaidīga vibrāciju samazināšanas sistēma un laba cena.

Mīnusi:
Nedaudz nestabils 500mm tuvinājumā, gaismas uzplaiksnījumi attēliem ar aizmugures apgaismojumu un nedaudz lēns darbībā, fotografējot zemā apgaismojumā.

Es šo objektīvu ieteiktu ikvienam!

Pateicos Nikon pārstāvniecībai Norvēģijā par iespēju izmantot šo objektīvu ekspedīcijā uz Arktiku.


Iesūtīja: iamphotographer.eu

to top